“Falcon Heavy” niset nga Florida për në hapësirë (VIDEO)

0

Niset SpaceX Falcon: Raketa gjigante ka kaluar testin e parë, ngjarja është  transmetuar direkt dha pa pagesë.

Qindra mijëra spektatorë të etur kanë mbushur plazhet dhe pikëpamjet e tjera të çmueshme përreth bregut të Floridës, në pritje të asaj që premton të jetë nisja më spektakulare e një rakete në hapësirë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pas viteve të vonesave dhe afateve të humbura, SpaceX më në fund është gati të dërgojë raketën e saj Falcon Heavy në orbitë.

Siç thuhet më tej, një raketë e madhe nga kompania private e Elon Musk do të niset për herë të parë dhe synon të bëjë më të lirë dhe më të lehtë fluturimin në hapësirë.

Sipas një njoftimi, “fluturimi i parë testues i Falcon Heavy është në shënjestër , nga Launch Complex 39A në Kennedy Space Center në Florida”.

Dhe për fat të admiruesve të këtyre ngjarjeve, fluturimi i parë i Falcon Heavy po transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të SpaceX dhe është pa pagesê  për tu shikuar.

Natyrisht, siç shkruajnë mediat e huaja, ky sukses do të jetë jashtëzakonisht i vështirë për t’u ekzekutuar, por nëse ka ndonjë organizatë që mund ta tërheqë atë, është SpaceX.

E vetmja gjë që është e sigurt është se, pavarësisht nëse SpaceX është i suksesshëm apo jo, nisja e parë e Falcon Heavy ishte shumë emocionuese për t’u parë.

Sipas mediave të huaja, rreth dy minuta e gjysmë pas nisjes, dy shtytësit anësorë në raketë u shkëputën dhe u drejtuan përsëri në Tokë.

Ndërkohë, mijëra përcjellës të ngjarjes mund të dëgjoheshin duke brohoritur përmes fluturimit të SpaceX.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here