15 C
Pristina
E enjte - 26 Prill, 2018

Te ndryshme

Drejtori i AKI-së, Driton Gashi sot raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës. Ky është raportimi i parë i Gashit për arrestimin dhe dëbimin e gjashtë gylenistëve për në Turqi. Gashi është akuzuar si personi kryesor për deportimin e shtetasve turq. Kryeministri Ramush Haradinaj i ka kërkuar  Gashit...
Mediat ndërkombëtare kanë publikuar kërcënimin që presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan, bëri ndaj shefit të ekzekutivit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Ndërkohë, ky i fundit ende nuk ka reaguar. Në mbrojtje të tij kanë dalë zyrtarë institucional dhe nga qeveria civile. Mediat ndërkombëtare kanë publikuar kërcënimin që presidenti i Turqisë...
Në një konferencë për shtyp, kryeparlamentari Kadri Veseli njoftoi se do të vazhdoi mbledhja e Kuvendit të Kosovës ku do të votohet demarkacioni me Malin e Zi. Poashtu Veseli njoftoi se 5 deputetë të Vetëvendosjes janë përjashtuar nga seanca e Kuvendit. Gjithashtu Veseli tha se dy deputetë të Kuvendit të Kosovës,...
AT FOTI CICI Më 13 mars 1965 fjeti i pafjeturi Kryepeshkop, Mitropoliti Theofan Noli! Për të kuptuar e pranuar madhështinë e Imzot Nolit, si figura më e madhe e Ortodoksisë Shqiptare dje dhe sot, është mirë të këqyrim e kundrojmë veprën e tij kishtare, e cila mbetet e pazëvendësueshme, pavarësisht se...
Hudhra është një burim natyral i shumë ushqyesve të domosdoshëm për shëndetin e organizmit. Ajo ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit dhe shëndetit të zemrës. Hudhra pakëson gjasat e shfaqjes së tumoreve dhe lufton infeksionet. Vlerat më të mira, hudhra i ofron nëse konsumohet e gjallë, sepse gatimi tjetërson të gjithë përbërësit mirëbërës...
Veza e shkurtëzës është e pasur me vitamina dhe minerale. Shkurtëza si shpend në Shqipëri njihet edhe me emrat cyrle mali ose qikëll. Konsumi i rregullt i vezëve të saj ndihmon organizmin të shmangë dhe luftojë disa sëmundje, sidomos ato të stomakut siç është ulçera. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, veza...
Nënkryetari i Komunës së Helsinborgut në Suedi dhe kandidati për deputet në parlamentin suedez, Ola Muller dhe sekretarja politike e socialdemokratëve suedez, në këtë pjesë të Suedisë, të shoqëruar edhe nga zëvendësministri në Ministrinë e Diasporës, Afrim Bekteshi, kanë qëndruar sot në Komunën e Malishevës, ku janë pritur nga...
Vajza e poetit të madh, Lasgush Poradeci, Marie Poradeci ka bërë një reagim të fortë ndaj atyre që sot cilësohen opinionbërësit publik por pa bërë specifikim me emra konkret. E indinjuar nga integriteti i atyre që dalin nëpër ekrane dhe flasin në emër të të gjithëve por edhe të...
Kjo familje me 6 anëtarë jetojnë si në kohët e Mesjetës. Kjo familje nga Gramshi jeton në varfëri të skajshme. News 24 tregon për familjen Kume në fshatin Sarasel të Gramshit ku kamera ka fokusuar kushtet e vvshtira të jetesës që vuajnë dhe fëmijët. E sipas kronikës pjesëtarët e familjes jetojnë në një...
Kjo histori po bën xhiron e rrjetit dhe është shumë prekëse! Kur filantropisti Kenneth Behring kaloi nëpër zonën e Gjirit të San Franciskos në vitet 1990, ai papritur vuri re se portofolin e tij kishte humbur. Ndihmësi i tij tha me ankth: “Ndoshta keni humbur portofolin tuaj gjatë ecjes tuaj në...