7 C
Pristina
E martë - 24 Tetor, 2017

Opinione

Shkruan: Behxhet Sh. SHALA - BAJGORA Pas Kuvendit, u bë edhe Qeveria: Me njëqind mijë probleme u zgjodhën organet drejtuese të Kuvendit, ndonëse opozita e pabashkuar bëri çmos që të pengojë këtë, ani pse ishte interes i opozitës ta votojë kryetarin e Kuvendit dhe të bëjë përpjekje për ta formuar Qeverinë....
Nga Nelson Qirjaku Frang Bardhi botoi latinisht, më 1636, në Venedik veprën “Gjergj Kastrioti i Epirit, i quajtur përgjithësisht Skënderbeg, princ shumë trim e i pathyeshëm i shqiptarëve”. Veprën, një apologji (mbrojtje) të vërtetë, ai e shkroi për 15 ditë si polemikë, me një stil të përpunuar e të shkathët, për...
Nga Mira Meksi Fillimshekulli i ri shpërtheu një tërbim dhune të paparë ndonjëherë kundër gruas. Dhe kundër këtij tërbimi të pashembullt, tërë planeti ka ndezur llambat e kuqe në një alarm botëror: SOS, jeta e grave më në rrezik se kurrë ndonjëherë! Gjuha e statistikave është gati e pabesueshme: në vitin...
Deri kur më të fyhen heronjtë shqiptar me shtatore të dobëta. Nuk e dijë a është e qëllimshme kjo fyerje apo përse duhet të bëhet? Duhet sa më parë të rrënohen këto shtatore, të ngritën ato siç i ka hije heronjve shqiptar. Njëherë e masakruan serbët, tash po e...

Serbia e zemëruar

Shkruan: Fadil Lepaja Serbia e tërhoqi për konsultime në Beograd, gjithë personelin dhe e la bosh ndërtesën e Ambasadës së vet në Shkup. Deklaratat se kjo po bëhet për shkak të mundësisë që Maqedonia të përkrah anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, po mbizotërojnë në mediat serbe edhe pse presidenti serb...
Shkruan: Xhevdet Hajredini Arbër Xhaferi, së bashku me disa individë të cilët e përkrahnin, me ndihmën e krerëve të atëhershëm të UDB-së, formoi PDSH-në me të vetmin qëllim që ta përçajnë subjektin politik shqiptarë dhe shqiptarët në përgjithësi. Shpërfillja e vrazhdë e VMRO-së ndaj votës së lirë të shqiptarëve me të drejtë...
Nga: Jola Alimemaj Muajt e verës nuk njihen vetëm si koha për pushime, por edhe si ndonjë nga ditët më të mira për të zhvilluar ceremoninë martesore. Megjithatë, kohët e fundit ka edhe raste të dasmave që kryhen në stinë të tjera dhe madje jo vetëm ditët e diela siç ndodhte...
SUZANA TAHIRI Seanca e parë për konstituimin e parlamentit të ri të Kosovës dhe zgjedhjen e kryeparlamentarit ka dështuar për shkak të mospjesmarrjes së deputetëve të koalicioni parazgjedhor PAN, që përbëhet nga PDK, AAK dhe NISMA. Ambasadori amerikan në Prishtinë Greg Delawie ka shprehur keqardhjen e tij dhe të shtetit...
LIS BUKUROCA Në Europë është kudo normale të shkruhet për religjionin, mbi religjionin dhe mbi pasojat e tij gjersa kishte pushtet dhe gjersa garantonte injorancën me përkushtim “hyjnor!” Kjo mësohet edhe në shkollë. Atë liri lejon kushtetuta pasi ka përjashtuar religjionin nga shteti, i cili siç dihet, pranonte vetëm një...
ARTAN FUGA E njoh psikologjinë e njeriut që vjen për punë ose pushime larg vendlindjes së tij. Qoftë edhe kur vjen kosovari në vend të tij në territorin e Shqipërisë. Psikologjia e njeriut nuk shfaqet te fjalët, por te gjuha e trupit. Te lëvizja. Kur eci me veturë rrugës së plazhit bëj kujdes...