15 C
Pristina
E shtunë - 20 Tetor, 2018

Lajme

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras e ka uruar kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev pasi kaloi me sukses votimi për ndryshime kushtetuese, raporton TetovaSot. “Urime, miku im Zoran Zaev! Votimi i sontëm është një hap i madh përpara suksesit tonë të përbashkët. Një hap shumë i rëndësishëm drejt një ardhme paqësore...
Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në pres konferencë nga selia e partisë theksoi sot është ditë e zezë, ditë e tradhëtisë, dhe Zoran Zaevi dhe rrethi i tij e tradhëtuan Maqedoninë, njofton TetovaSot. “Tetë deputetë të opozitës kanë tradhëtuar dëshirën e qytetarëve pasi ata janë kushtëzuar dhe kërcënuar. Ju janë...
Parlamenti i Maqedonisë miratoi të premten një propozim për të ndryshuar emrin e vendit, duke e sjellë një hap më afër zgjidhjes mosmarrëveshjen shumëvjeçare me Greqinë për këtë çështje. Tetëdhjetë deputetë në parlamentin me 120 vende votuan në favor të riemërtimit të vendit Republika e Maqedonisë së Veriut, duke arritur...
Një gardian i burgut të Fushë Krujës është vënë në pranga në vendin e punës pas denoncimit të dy shqiptarëve nga Kosova. Sokol Pjetërgjoka me origjinë nga Tropoja ditën e djeshme ka udhëtuar nga Vora për në Fushë Krujë në një makinë me dy shqiptarë nga Kosova, ndërsa në momentin...
Ambasada amerikane, në një përgjigje dhënë Gazetës Express, një ditë pas kalimit të projektligjeve në Kuvendin e Kosovës, thekson se SHBA do të vazhdojë të përkrah transformimin e FSK’së në ushtri. “Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin tranzicionin e disiplinuar dhe transparent të FSK-së në një ushtri profesionale, shumetnike dhe...
Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se është në komunikim të vazhdueshëm me NATO-në dhe vendet e rëndësishme  si SHBA-të, Gjermaninë, Anglinë, Italinë, Francën e vende të tjera për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.  Kryeministri Haradinaj thotë se disa prej këtyre vendeve i kanë thënë se vendimi i përket institucioneve...
Diplomati britanik, Robert Cooper, i cili ka pasur rol ndërmjetësues mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se është qesharake që Serbia të vazhdojë ta mbajë Kosovën në Kushtetutën e saj, kur realiteti është krejt tjetër "Është shumë qesharake që në Kushtetutën e Serbisë, Kosova të mbahet pjesë e saj, kur...
Kryetari i komunës së Vushtrrisë Xhafer Tahiri, ka pritur sot në takim Vasfije Krasniqi Goodman, bashkëshortin e saj dhe familjen Krasniqi nga Vushtrria. Kryetari i komunës së Vushtrrisë Xhafer Tahiri i ka akorduar Vasfije Krasniqi Goodman titullin “Emblema e Vushtrrisë” me motivacionin “për guximin e jashtëzakonshëm, për thyerjen e stigmës...
Lista Serbe ka paralajmëruar ankesë në Gjykatën Kushtetuese pasi Parlamenti i Kosovës dje i ka miratuar në parim tri projektligjet e propozuara nga Qeveria për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq ka paralajmëruar ankesë në Gjykatën Kushtetuese pasi Parlamenti i Kosovës dje...
Një shtëpi mbrëmjen e së enjtes është përfshirë nga një zjarrvënie në lagjen e Doktorëve në Veri të Mitrovicës. Motivet momentalisht janë të panjohura rreth këtij akti, por policia ka konfirmuar se përveç dëmeve materiale nuk ka njerëz të lënduar. Pamjet e shtëpisë së djegur janë publikuar në Facebook nga...