15 C
Pristina
E mërkurë - 20 Qershor, 2018

Lajme

Një i moshuar ka vrarë gruan dhe më pas veten sot rreth orës 12:00 në rrugën “Fitim Duraku” në Prishtinë. Sipas një njoftimi nga policia, në vendin e ngjarjes është konstatuar vdekja e burrit H.C., 73-vjeçar. Gruaja, Z.C. 66-vjeçare, ka ndërruar jetë më pas, pasi që s’kishte arritur t’u mbijetonte...
Agjencia Kosovare e Privatizimit e ka fituar në të dy shkallët procesin gjyqësor që është zhvilluar në Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës me kompaninë ESBI nga Republika e Irlandës. Kolegji i Ankesave i Dhomës së Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës ka lëshuar Aktgjykimin AC-1-18-0090, me të cilën...
Ministri i Punëve të Jashtme serbe, Ivica Daçiq, ka konfirmuar se Serbia ka njohuri për një dokument sekret që Prishtina e ka – listën e 24 vendeve që duhet të presin për të ndryshuar qëndrimet për pavarësinë e Kosovës. Gjithashtu, Prishtina planifikon të ushtrojë presion mbi këto vende në mënyrë...

Raporti 24 orësh nga Policia e Kosovës

RAJONI I PRISHTINËS INCIDENTET KRIMINALE SULM Fshati Plemetin, Obiliq 18.06.2018 – 20:30. Është arrestuar i dyshuari mashkull K-rom, pasi që kishte sulmuar fizikisht viktimën femër K-rome. Viktima ka pranuar tretman mjekësor. Me urdhër të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje. DHUNË FAMILJARE Lipjan 18.06.2018 – 20:00. Është arrestuar i dyshuari mashkull K-shqiptar, pasi që i...
Sot, filozofit dhe kritikut të artit Shkëlzen Maliqit i është ndaluar hyrja në Serbi, në pikën e kalimit kufitar në Merdare. Policia kufitare e Serbisë nuk i ofroi informacion apo arsye për veprimin e tyre. Maliqi po udhëtonte me dramaturgun dhe drejtorin e Qendrës Multimedia Jeton Neziraj dhe kryeredaktoren dhe fotografen...
Banorët e fshatit Karaçevë ka disa muaj që kanë shprehur shqetësimet e tyre për prezencën e forcave policore serbe në këtë territor. Ndërsa KFOR-i e konsideron atë pjesë nën juridiksionin e Serbisë dhe lejon prezencën e policisë serbe atje, ndërsa ndalon patrullimin nga Policia e Kosovës. Që nga viti 2014...
Kryetari i Nisma Socialdemokrate Fatmir Limaj, gjatë hapjes së punimeve në degën së kësaj partie në Skenderaj, ka kujtuar kohën kur ka qenë ministër i Transportit dhe asfaltet që i ka shtruar në fshatrat e Skenderajt gjatë kohës sa ishte pjesë e PDK-së. “Unë ndihem mirë që jam në Skenderaj...

Raporti për vizat, më 28 qershor

Është paralajmëruar se në këtë muaj Komisioni Evropian do të dalë me raport për liberalizim të vizave për kosovarët. Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka konfirmuar për Indeksonline se data e saktë kur do dalë ky komision me një raport, është 28 qershor 2018. “Komisioni Evropian do...
Adem Berisha është zgjedhur kryetar i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Malishevë, në zgjedhjet e brendshme të LVV-së. Berisha ka qenë kandidat për kryetar komune, në zgjedhjet e fundit lokale. Me rastin e zgjedhjes për kryetar, Berisha u është adresuar aktivistëve të partisë: "Të dashur aktivistë dhe anëtarë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! Qendra në...
Rupert Stadler, ahefi ekzekutiv i prodhuesit gjerman të automjeteve “Audi”,  është arrestuar këtë të hënë në lidhje me hetimin mbi skandalin e emetimit të gazrave të dëmshëm nga makinat me naftë, shkruajnë një sërë mediash gjermane. Sipas informacioneve të “Der Spiegel” përpara një jave policia gjermane kishte bastisur shtëpinë e...