30 C
Pristina
E diel - 20 Gusht, 2017

Kulture

Në natën finale të Festivalit Folklorik ,, ODA E LLAPUSHËS”,  në garën konkuruese u paraqitën shumë grupe artistike, shoqëri kulturo-artistike, duete rapsodësh, solistë nga mbarë gjeografia shqiptare dhe mërgata shqiptare në botë. Juria në përbërje të: Prof.dr.Zymer Neziri-Kryetar, Prof.dr. Adem Zejnullahu-anëtar dhe muzikologu, Isterf Dobi-anëtar, konstatoi se edicioni i katërt,(IV) i Festivalit...
Mbrëmë në Malishevë, është mbajtur nata e parë e festivalit “Oda e Llapushës”, edicioni i katërt me radhë. Ky festival organizohet nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport dhe mbahet në kuadër të shënimeve të “Ditëve të Diasporës”. Në këtë festival, marrin pjesë rapsod, grupe dhe ansamble nga të...
Në kuadër të shënimit të Ditëve të Mërgatës, sot në Malishevë, është hapur edhe panairi  artizanal, ku po prezantohen punimet e dorës në veshje, dekorime në bizhuteri, si dhe të ushqimeve tradicionale. Në hapjen e panairit morën pjesë edhe nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku dhe drejtoresha për Kulturë,...
Rapsodi legjendë Gjokë Nonaj u shua në moshën 107 vjeçare dhe të premten u përcoll në banesën e fundit në varrezat e Kodër-Marlekajt, Lezhë. Ai lindi në Malësinë e Shkrelit më 1910 dhe me jetën e tij si rapsod mbart interpretimet e ralla me lahutën e tij të Ciklit...
Gjergj Kastriotin e refuzojnë salafistët shqiptarë. Kjo dmth.: nëse gjyshi ka pasur besim tjetër, duhet ta çnjohim dhe përjashtojmë nga kujtesa familjare. Ai ka gabuar të mos besojë, siç do të besonte nipi pas vdekjes së tij, por që ai, nuk kishte mundur ta merrte me mend. Ta zhdukësh...
Agjencia japoneze për turizmin “JATA” ka publikuar listën e qyteteve më të bukur në botë ku në vendin e dytë është edhe qyteti i Beratit, i cili është futur në këtë klasifikim për vlerat arkitekturore dhe kulturore që posedon. Duke bërë një përshkrim te Beratit, JATA shkruan: “Mangalemi, qyteti i...
Para disa ditësh KultPlus shkroi mbi Jose Carlos Rodrigo Breto, një studiues spanjoll i cili ka shkruar tezën e tij me rreth 1 mijë faqe rreth Kadaresë. Jose Carlos Rodrigo Breto megjithatë nuk do të ndalet. Në një intervistë për Achtung Mag ai ka treguar se Kadare e ka...
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kujtuar poetin e ndjerë nga Kosova, Ali Podrimjen. "AMARCORD Duhet mos ta kesh lexuar, e aq më pak medituar, për ta lënë gjigandin e letrave në një harresë të amëshuar. "Morituri te salutant", është homazhi që secili prej nesh mund t'i bëjë një të vdekshmi midis...
"Burri i gruas sime" nga teatri shqiptar "Mërgimtari" i Zagrebit do të zbarkojë edhe në Prishtinë. Kështu ka njoftuar Valentina Mriaj, anëtare e këtij organizmi artistik. "'Burri i gruas sime' nga teatri 'Mërgimtari' me datën 03.08.2017 do të shfaqet edhe në Prishtinë, në teatrin 'Oda'. Komedia e autorit të njohur kroat...
Izet Srajliq, poeti i njohur boshnjak, i ka kushtuar luftës në Bosnjë dhe Hercegovinë një cikël me poezi me titullin "Përmbledhja sarajevase e luftës", të cilat në gjuhën shqipe i ka sjellur poeti dhe profesori i Letërsisë, Salajdin Salihu.  Më poshtë një poezi: PAS PLAGOSJES Miki Masliqit Mbrëmë në ëndërr m'u shfaq Sllobodan...