15 C
Pristina
E enjte - 26 Prill, 2018

Kryesore

Presidenti francez Emmanuel Macron u bëri thirrje ligjvënësve amerikanë, në një fjalim që mbajti në Kongres, që Shtetet e Bashkuara të mos e braktisin marrëveshjen ndërkombëtare me Iranin për kufizimin e zhvillimit të armëve bërthamore nga Teherani. Në një fjalim të fuqishëm para të dyja dhomave të Kongresit, Macron deklaroi...
RAJONI I PRISHTINËS INCIDENTET KRIMINALE LËNDIM I LEHTË TRUPOR Fshati Grabovc, Fushë Kosovë 25.04.2018-08:10. Është raportuar se pas një mosmarrëveshje janë rrahur pesë të dyshuar meshkuj K/Shqiptarë, ku tre prej tyre kanë pësuar lëndime trupore të cilët kanë pranuar trajtim mjekësor. Në vendin e ngjarjes është gjetur dhe sekuestruar një thikë e cila...
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për të përditshmen prestigjioze kroate, Vecernji List, ka folur për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë, perspektivës evropiane të Kosovës dhe marrëdhëniet me Serbinë. Thaçi ka thënë se Kosova ka marrëdhënie të shkëlqyeshme me Kroacinë. Shumëçka sipas tij, na lidh, në të kaluarën...
Një ngjarje e rëndë është shënuar në Filadelfia, ku një grua ka qëlluar për vdekje me armë zjarri të dashurën e burrit dhe më pas veten. Mark Gerardot kishte lënë takim me të dashurën e tij 33-vjeçare, Meredith Chapman, e cila ishte gjithashtu e martuar, por ajo nuk kishte shkuar...
Ka kohë që është rikthyer në skenën muzikore në Kosovë. Por që nga rikthimi Adelina Ismaili është paraqitur me flokë më të shkurta se sa zakonisht. Mirëpo, në një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale, ajo shihet se në mënyrë artificiale, i ka rritur ato.
Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George H.W. Bush, është hospitalizuar në Houston për shkak të një infeksioni, menjëherë pas funeralit të bashkëshortes së tij Barbara. Zëdhënësi i ish presidentit, Jim McGrath, shkroi në rrjetin twitter se 93 vjeçari Bush po "u përgjigjet trajtimeve dhe duket se po shërohet". Ai është...
Para nesh ndodhet një rrugë e gjatë deri në anëtarësimin e plotë në BE, por e tëra varet nga raportet me Kosovën, ndërsa të gjitha të tjerat shërbejnë si presion shtesë, tha sot presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq. Ai këto komente i bëri duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve në...
Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se konsensusi politik dhe uniteti qytetar janë veprime esenciale për të ardhmen e Kosovës. Me këtë rast ai ka mirëpritur tri nisma të cilat së fundi u morën nga liderët e partive politike në vend: platformën e qeverisë së Ramush Haradinajt për dialog me Serbinë,...
Ministria e Punëve të Brendshme njofton se pas emërimit të ish-drejtorit të Policisë së Kosovës në pozitën e Shefit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, pozitën e drejtorit të përgjithshëm e ushtron zëvendësdrejtori i përgjithshëm, Naim Rexha. Zgjedhja e drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovës është e rregulluar me Ligjin...

Mbappe në Real Madrid ?

Real Madrid po përgatit një ofertë prej 200 milionë euro për sulmuesin e PSG ,Kylian Mbappe, raporton Don Balon. Blancos shpresonin të arrinin Mbappen verën e kaluar, por u mposhtën nga një ofertë prej 180 milionë euro nga PSG. Tani presidenti i Madridit , Florentino Perez ,shpreson të tërheqë PSG-në për...