15 C
Pristina
E shtunë - 18 Gusht, 2018

Kryesore

Dorëheqja e prokurorit të Prokurorisë Speciale të Kosovës, Elez Blakaj, ngjalli para disa ditësh debatin e madh për listën e fryrë të veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Madje në një dokument të siguruar nga ‘Koha Ditore’ del se ky prokuror me datën 11 korrik të këtij viti...
Sot u bënë 20 vjet nga rënia heroike e Skënder Çekut. Ish komandanti i UÇK-së, Agim Çeku, ka kujtuar atë duke e quajtur hero jo vetëm për mënyrën se si ka vdekur, por edhe për mënyrën si ka jetuar. "Skenda ka qenë Heroi i fëmijërisë sime dhe të gjeneratës sime,...
Në aktakuzën e prokurorit të dorëhequr Elez Blakaj, flitet për një brigadë të shpikur, të quajtur “Hasan Prishtina”. Kjo brigadë thuhet se u shpik në vitin 2016 nga veteranët e rrejshëm. Për po këtë brigadë, deputeti i AAK-së, Shkumbin Demaliaj, ka thënë për Express se komandant i saj ishte...
Pas një aksioni para policisë së Kosovës ku u hodh ngjyrë nga aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, policia e arrestoi deputetetn Saranda Bogujevci. Bogujevci u kap nga policia pasi që përfundoi fjalimin. Arrestimi i saj u kundërshtua nga aktivistet të cilët filluan të përleshen me policinë.  
Brigada “Hasan Prishtina” ishte dëgjuar për herë të parë vetëm në vitin 2016. Por numri i madh i veteranëve mashtrues të UÇK-së ka bërë që kjo brigadë të ‘themelohet’ 16 vite pas përfundimit të luftës. Krejt kjo për nevoja të arsyetimit të luftës së disa veteranëve të UÇK-së që...
Veprim i dhunshëm në zyrën e një mjeku gjerman: Ishte mëngjesi i së enjtes, ora 08.45, kur një person ther me thikë një mjek në Offenburg dhe kolegen e tij. Mjeku vdes pak më vonë, ndërsa kolegia pëson plagë, thuhet në një kumtesë të policisë gjermane të Badenit, përcjell...
RAJONI I PRISHTINËS INCIDENTET  KRIMINALE   DHUNË NË FAMILJE Prishtinë 16.08.2018-17:30. Janë arrestuar tre të dyshuar meshkuj K/Shqiptar (babai me dy djem) pasi që dyshohet kanë sulmuar fizikisht tri viktimat femra K/Shqiptare (nënën me dy vajza) bashkëshorten përkatësisht nënën e tyre, të cilave u kanë shkaktuar lëndime. Viktimave u është ofruar tretman mjekësor, ndërsa...
Një grua suedeze myslimane ka marrë kompensim nga gjykata pasi që intervista e saj e punës është refuzuar kur ajo nuk pranoi një shtrëngim duarsh. 24-vjeçarja Farah Alhajeh aplikoi për një punë si përkthyese dhe refuzoi të shtrëngonte dorën e një intervistuesi mashkull për arsye fetare. Ajo vendosi dorën e saj...
Brigada Zjarrfikëse e Qytetit të Shkupit mbrëmë pas mesnate ka intervenuar për shpëtimin e një djali 18-të vjeçar i cili është ngjitur në një dru në rrugën "Partizanska" nr 85, njoftoi MIA. Djali është ngjitur në dru me ndihmën e shokëve të cilët pastaj e kanë lënë dhe kanë ikur. Ai...
Ish-analisti i lartë i CIA-s për rajonin dhe Evropën, thotë se patologjia e perëndimit për çdo zhvendosje territori e cungon diskutimin për Kosovën dhe Serbinë. David Kanin, profesor për Studime Evropiane në Universitetin “Johns Hopkins” në Uashington thotë se historia e Evropës është një histori e ndryshimit të kufijve....