30 C
Pristina
E diel - 20 Gusht, 2017

Kosovë/Shqipëri

Çifti austriak që kishte ardhur në Shqipëri për të pushuar kanë inicialet E.T, 54 vjeç dhe K.T, 61 vjeç. Të dy kishin ndaluar në anë të rrugës automobilistike të fshatit Fierzë, të Fushë-Arrëzit kur iu janë afruar dy persona. Duke përdorur dhunën i kanë grabitur çiftit nga Vjena 700...
Në një reagim për dokumentin e policisë hollandeze ku kërkohet rikthimi i vizave për shqiptarët, Sali Berisha kujton se Hollanda ishte ndër shtetet e para pro liberalizimit të vizave për vendin tonë. Sipas tij, 100 mijë shqiptarët që kërkuan azil në Bashkimin Europian ka ndryshuar qëndrimin e Hollandës, një...
Një njësi e posaçme e policisë rrugore do të monitorojë çdo ditë akset kryesore të Shqipërisë. Ajo do të varet drejtpërdrejt nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit dhe qëllimi është ndëshkimi i shkeljeve të rregullave të Qarkullimit Rrugor atje ku strukturat lokale kanë vështirësi për arsye njohje e...
Bileta me çmime të volitshme këtë verë për mërgimtarët kanë ofruar kompanitë “Prishtina Airlines” si dhe “Kosova Airways” por dolën të jenë mashtruese. Policia e Kosovës ka arrestuar dy kosovarë nën dyshimin për mashtrim të mërgimtarëve me bileta false. Në fakt policia është duke hetuar një rrjet më të gjerë...
Në një kohë kur plazhi i Durrësit ka numrin më të madh të pushuesve, bregu i detit është ndotur keq. Leshterikët që nuk pastrohen e kanë bërë të pamundur qëndrimin në plazh. Leshterikët kanë dalë në breg, kurse koshat e mbushur me mbeturinat janë në këmbët e pushuesve. Në kilometrin e parë...
Sot në mëngjes nga ora 6 deri në orën 8, zyrtarët policor të Sektorit për Punë të Brendshem në Tetovë kanë zbatuar një aksion në fshatrat e Tetovës, Recica e Vogël, Recica e Madhe dhe Xhepcisht për zbulimin e shtetasve të huaj të cilët pa leje qëndrimi janë duke...
Gjykata e Dubrovnikut ka vendosur të ekstradojë në Serbi Ismail Morinën, i njohur ndryshe me nofkën “Ballisti”. Njeriu që ngriti dronin me flamurin e Shqipërisë etnike në stadiumin e Beogradit ishte prej javësh në pritje të vendimit. Vendimi i sotëm vjen pasi Gjykata e Lartë kroate e riktheu edhe njëherë çështjen në...
Ismail Morina nuk do të ekstradohet në Serbi, por çështja e tij do të rishqyrtohet nga fillimi në Dubrovnik. Kështu është shprehur avokati i tij në Kroaci. “Rikthehet nga fillimi çështja e Ismail Ballist Morinës. Do të rishqyrtohet edhe njëherë nga fillimi, ndërkohë që nuk do të ndodhë asnjë ekstradim. Vazhdon...
Sot bëhen 19 vjet që nga rënia e dëshmorit të UÇK-së, Cen Dugolli. Dugolli, ishte njëri ndër veprimtarët e parë të rezistencës i cili u vra më 17 gusht të vitit 1998 nga forcat serbe në burg. Ai vdiq nga torturat e shumta që i bënë policët serb por asnjëherë nuk...
Analisti për çështje të sigurisë, Florian Qehaja ka deklaruar se gjasat që sivjet Kosova të antarësiehet në INTERPOL janë minimale, dhe çdo manipulim në këtë drejtim duhet dhënë llogari. Ai në facebook, ka dhënë edhe arsyen, duke thënë se shtetet të cilat përkrahin fuqishëm anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL janë...