7 C
Pristina
E martë - 24 Tetor, 2017

Editoriale

Nga Jenny Hill Angela Merkel dukej e lodhur dhe e tensionuar, teksa mbërrinte në selinë qendrore të partisë së saj, mbrëmjen e djeshme pas përfundimit të votimeve. Duke dalë nga makina, ajo u përpoq të sajojë një buzëqeshje, fillimisht për kamerat dhe më pas për besnikët e partisë, që ishin...
Shkruan: Jozefina Topalli Dje Basha pas mbledhjes se grupit shperndau ne media nje deklarate qe kishte dhe fjaline: “Kush shet votën nuk do të ketë vend në grupin tonë parlamentar.” Kjo eshte nje tjeter genjeshter , pervecse hipokrizi e Lulzim Bashes. Kete e konfirmon qendrimi i vete LB. Pas votimit te kryetarit te...
  David L. Phillips, në "Washington Times" Brukseli këmbëngul që Serbia të normalizojë marrëdhëniet më Kosovën përpara se të mund t’i bashkohet Bashkimit Evropian (BE). Deri tani 114 vende kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Megjithatë, Serbia lufton kundër përpjekjeve të Kosovës për të fituar njohje më të madhe globale. Ajo gjithashtu...

Çelësi i suksesit

Nga Hashim Thaçi Republika e Kosovës  vitin e ardhshëm do ta shënojë dhjetë vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë. Vetëm njëzet vite më parë, shumë pak qytetarë të Kosovës kanë besuar se kjo do të ishte e mundur. Por, historia dhe përvoja jetësore ka dëshmuar se liria mund të...
LULJETA ALIU Seanca konstituive e Kuvendit, në vazhdën e saj të pestë, ishte, mbi të gjitha, një tallje me qytetarët e Kosovës. Tallje e njëjtë, e përsëritur, në stilin  „prit magar dej sa t’del bar!“. Që nga seanca e parë qytetarët mbeten të stepur nga ndërprerjet. Seanca u mbyll në...
Shkruan: Veton Surroi Bajram Rexhepi qe figurë kompromisi: një, që PDK-ja ta ketë kryeministrin e që kryeministri megjithatë të jetë i ndershëm 1. Në fakt jo, nuk ishte kryeministër i mirë dhe as politikan i tillë; as vizionar e as figurë që do të mbahet mend si pjesë e shtyllave të pavarësisë...
Dr. Islam LAUKA SOS është sinjali standard i emergjencës, sipas kodit të Morsit. Përdoret, sidomos, gjatë komunikimit për t’u ardhur në ndihmë anijeve që rrezikohen të mbyten. Për fat të keq, në një situatë të tillë emergjence, është sot edhe Kosova.  Kemi hyrë në muajin e tretë që nga zhvillimi i...
Nga David L Philips Kosova i shkëputi lidhjet me Serbinë më 1991 si kundërpërgjigje ndaj represionit drakonik të Slobodan Millosheviqit. Më shumë se dhjetë mijë shqiptarë të Kosovës u vranë dhe mbi një milionë të tjerë u zhvendosën gjatë fushatës represive të Serbisë. NATO nisi më 24 mars 1999 fushatën...
Henry Kissinger Për më shumë se 30 vjet, përgjigja e botës ndaj programit bërthamor të Koresë së Veriut, ka kombinuar dënimin me zvarritjen. Sjellja kokëkrisur e Phenianit është qortuar. Janë lëshuar paralajmërime se evolucioni i tij drejt armatimit, do të jetë i papranueshëm. Megjithatë, programi i tij bërthamor vetëm sa...
KIMETE BERISHA - Në kurbet ndjeheni të 'huaj', numra serik, inferiorë dhe jokompetentë, të ndarë në dy kultura. as andej e as këndej. - Në Kosovë ju bëjnë të ndjeheni të 'tepërt', dhe të vonuar. Kurbetçari është i destinuar të ndjejë një pikëllim të përhershëm në shpirtin e tij. Dhe meqë...