7 C
Pristina
E martë - 24 Tetor, 2017

Bota

Mijëra njerëz janë tubuar në Maltë duke kërkuar drejtësi pas vdekjes së gazetares hetuese Daphne Caruana Galizia. Caruana Galizia ndërroi jetë në një sulm me bombë në makinën e saj ditën hënë. Ajo ishte e njohur për shkrimet në blogun e saj ku akuzonte politikanë të lartë për korrupsion. Disa politikanë siç...
Republika Çeke është në prag të një ere të re populiste, pasi zgjedhësit mbështetën të shtunën një biznesmen miliarder, që ka ndezur paralelizmat me Donald Trump, duke lënë pas partitë që tradicionalisht kanë dominuar në skenën politike. Në mesin e pakënaqësive të publikut mbi politikën e zakonshme, partia “ANO” (Veprim...
Pesë ish-presidentët amerikanë janë mbledhur për një koncert bamirësie në ndihmë të viktimave të uraganeve që shkatërruan SHBA-në këtë vit. Barack Obama, George W Bush, Bill Klinton, George HW Bush dhe Jimmy Carter u shfaqën të gjithë së bashku në Teksas të shtunën. Tre demokratët dhe dy republikanët u mblodhën pas apelit të ngritur...
Spanja vendosi kontroll mbi Kataloninë, duke aktivizuar nenin 155 të Kushtetutës, dhe duke shpërndarë parlamentin e rajonit. “Qeveria u detyrua të zbatojë nenin 155 të Kushtetutës, dhe pse nuk ishte dëshira jonë”, tha Mariano Rajoy në fund të mbledhjes së jashtëzakonshme të kabinetit qeveritar mbi Kataloninë. Duke folur për referendumin, Rajoy...
Serbia e kremtoi me një paradë ushtarake dhe një shov ajror 73-vjetorin e çlirimit të kryeqytetit të saj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Parada ku u përfshinë 2.500 trupa të këmbësorisë, parashutistë dhe njësi speciale të anti-terrorizmit u zhvillua në bazën ajrore të Batajnica-s, në periferi të Beogradit. 130 automjete...
Pjong-jangu nuk pret që ndonjë shtet tjetër përveç SHBA-së të fillojë sulm nuklear dhe për këtë arsye Koreja Veriore do të bëjë kundërsulm vetëm kundër Uashingtonit, njoftoi sot Ministria e Punëve të Jashtme e këtij vendi. “Besojmë se SHBA dhe jo ndonjë shtet tjetër, do të fillojë sulm nuklear kundër...
Në stacionin policor Bit Pazar është realizuar bisedë me dhjetë persona për incidentin e mbrëmshëm në bul.”Kërste Misirkov” në autobusin e NQP nr.50. Është biseduar me shtatë minorenë dhe tre të rritur, midis të cilëve edhe me shoferin e autobusit, informoi Ministria e Punëve të Brendshme në buletinin e...
Kryeministri spanjoll Mariano Rahoy tha se është arritur  “pika kritike” për çështjen e Katalonisë dhe njoftoi masa konkrete nga qeveria për të marrë kontrollin e rajonit që kërkonte pavarësinë, pasi për këtë tha se ka siguruar mbështetjen e partive kryesore opozitare. “Ne kemi arritur në një pikë kritike,” tha Rahoy...
Emërimi i Vladimir Lazareviqit si ligjërues në Akademinë Ushtarake në Serbi, ka bërë që për këtë çështjke të raportojë edhe Reuters. Lazareviq i cili është konfirmuar se do të punësohet në akademi të Serbisë, është dënuar nga Tribunali i Hagës për krime lufte në Kosovë. “Edhe pse në disa vende gjykimi...
Forcat e Guardia di Finanza kanë bllokuar pas një ndjekjeje të gjatë në ujrat e Mola di Bari një gomone me mbi 1,5 tonë marijuanë. Në pranga kanë përfunduar dy skafistët shqiptarë, 31 dhe 26 vjeç, të akuzuar për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike. Nëse kjo sasi droge do të kishte...