30 C
Pristina
E diel - 20 Gusht, 2017

Bota

Autoritetet holandeze kërkojnë rivendosjen e regjimit të vizave për shtetasit shqiptarë, duke kushtëzuar kështu lëvizjen e tyre në hapësirën Shengen. Pas problematikave në rritje të kriminalitetit nga bandat shqiptare në Holandë, Policia Holandeze në bashkëpunim me Prokurorinë Holandeze kanë këshilluar qeverinë për të rikthyer vizat për të gjithë shtetasit...
Presidenti Donald Trump ka vendosur që të shkarkojë Stephen Bannon, kryekëshilltarin e administratës së tij, i njohur edhe si truri i strategjisë së fushatës që e solli në krye të Shtëpisë së Bardhë në 2016. Sipas asaj që raporton New York Times, vendimin për largimin e Bannon Presidenti Trump e...
BDI po shqyron strategjinë për zgjedhjet lokale të 15 tetorit në Tetovë. Në kuadër të kësaj analize po shqyrtohen edhe kandidaturat e mundshme, ndërsa kryetarja aktuale e Tetovës Teuta Arifi gati është të bie nga lista e kandidatëve, për shkak të vlerësimeve negative. Kjo bëhet e ditur për INA nga...
Bill Clinton, ose me emrin e plotë William Jefferson Blythe III, u lind më 19 gusht 1946 në Hope në shtetin federal Arkansas. Babai i tij Williama Jeffersona Blythea i Riu të cilin ai nuk e njohu kurrë, ishte agjent tregtar dhe humbi jetën në një aksdent automobilistik tre muaj...
Analisti politik serb nga Uashingtoni, Obrad Kesiq, thotë se është e vështirë të dihet saktësisht shuma e parave e cila arrin për lobimin shqiptar në SHBA. “Mjetet definitivisht vijnë nga Shqipëria, përmes firmave që kryejnë punë për shtetin, e më pas financojnë bashkësitë shqiptare në Mal të Zi, Maqedoni… Mjetet...
Departamenti i Shtetit ka miratuar shitjen e sistemit raketor për Rumaninë në vlerë prej 1,25 miliard dollarësh Lajmi është bërë i ditur nga Agjencia amerikane për bashkëpunim të sigurisë. Kompania amerikane Lockheed Martin, e cila merret me hapësirë, mbrojtje dhe zhvillim të teknologjisë së re, është prodhuesi kryesor i këtij...
Një zjarr i madh ka shpërthyer në aeroportin e Barcelonës “El Prat”. Tymi është parë gjithandej, ndërsa dëshmitarët kanë treguar pamjet e aeroportit nëpër rrjetet sociale. Zyrtarët e aeroportit kanë bërë me dije se tri terminale janë mbyllur dhe se janë shtyer disa fluturime, transmeton Indeksonline. Kjo situatë vjen një ditë pas...
Këshilltari kryesor i presidentit amerikan Donald Trump, Stephen Bannon është larguar nga Shtëpia e Bardhë, sipas zyrtarëve. Zoti Bannon që njihet për shpirtin e tij luftarak tha se ai është përplasur çdo ditë në Shtëpinë e Bardhë për të avancuar pikëpamjet e tij radikale lidhur me tregëtinë në kuadër të...
Presidenti turk, Recep Taip Erdogan është përfshirë tërthorazi në fushatën elektorale të Gjermanisë. Në një deklaratë të bërë të premten, ai i cilëson dy partitë tradicionale gjermane, CDU-në e Angela Merkelit dhe SDP-në e Martin Schulz si “armike të Turqisë”. “U bëj thirrje të gjithë bashkëkombasve të mi në Gjermani, kristian-demokratët,...
Në qytetin Turku të Finlandës, ku një person i armatosur me thikë ka sulmuar kalimtarë të rastësishëm. Për pasojë, dy persona kanë gjetur vdekjen dhe tetë të tjerë janë plagosur. Policia neutralizoi agresorin duke e qëlluar atë në këmbë. Ai është ndaluar dhe kanë nisur hetimet, ndërkohë që autoritetet u...