15 C
Pristina
E premte - 20 Korrik, 2018

Analizë

Bernard Guetta Zgjedhja e Donald Trump, Brexit, rritja e nacionalizmit, dhe e të djathtës ekstreme në pothuajse të gjitha vendet perëndimore, shumëfishimi i “demokraturave” (deformime të demokracisë) edhe brenda Bashkimit Evropian. E gjithë kjo shënon një ndryshim epokal, po aq të rëndësishëm sa edhe shembja e Murit të Berlinit. Unë e...
Majlinda Bregu E para: Celja e negociatave te anetaresimit me Shqiperine e Maqedonine eshte jetike per te mbajtur gjalle orientimin pro europian te vendeve te Ballkanit Perendimor. Cdo mjegull ndaj kesaj qasje vetem na ben me vulnerabel ndaj tentakulave te bashkepunimit politik dhe ekonomik me palet e treta te interesuara...
Bardhyl Mahmuti Vendimi i FIFA-s për të ndëshkuar Granit Xhakën, Xherdan Shaqirin dhe Stefan Lishtshenierin me gjobë ka nxitur reagime të ndryshme. Kënaqësia që na ofruan lojtarët me origjinë shqiptare ka ndikuar që të mobilizohen shqiptarët që të marrin përsipër pagesën e dënimit. Ky solidaritet që shpreh sinqeritetin e njerëzve tanë...
Më 24 qershor në Turqi do të zgjidhet një parlament dhe president i ri. Sipas sondazheve 45 deri 55 përqind e të pyeturve kanë thënë se duan t’ ia japin votën mbajtësit aktual të pushtetit, Recep Tayyip Erdogan. Por në të vërtetë ai mund të marrë shumë më pak...
TAFIL MORINA Dëgjoj shpesh nga disa që thonë, se nuk kemi punuar për një shtet si ky i sotmi, nuk kemi luftuar që t'a jetojmë këtë gjendje kaq të "rëndë" . Pyetja që më shkon ndërmend të ja bëjë më së shpeshti është: për qfar shteti paske ëndërruar ti?, apo...
Afërdita DERVISHI, PhD(c)-Hulumtuese shkencore  (Kumtesë e lexuar në  tryezën shkencore  “Mendimi politik shkencor i profesorit Ukshin Hoti për zgjidhjen e çështjes kombëtare në kontekstin evropian!” Krushë e Madhe, 17.6.2018) Përkufizimi Në viset shqiptare që kishin mbetur nën ish Jugosllavinë, pas Konferencës së Londrës që copëtoi tokat shqiptare, ishin shumë të rrallë intelektualët...

MILIONERËT POLITIKË DHE TË VARFËRIT

REXHEP QOSJA Kosova e Re, shtet i lirë e i pavarur, por me sovranitet ende të gjymtuar, ka mjaft risi. Njëra prej këtyre risive të Kosovës së Re janë edhe milionerët e saj. Në mendjen time është krijuar pamja e dy lloj milionerëve të Kosovës së sotme: pamja e milionerit,...

Mercenarët publikë

BLERIM LATIFI Viti 2108. Kosova ka njëqind vite prej se është bërë shtet i pavarur. Pas dekadash hezitimi e kundërshtimi, më fund, edhe Serbia e kishte njohur pavarësinë e saj. Të dy shtetet janë pjesë e Bashkimit Evropian, i cili, pas një periudhe të gjatë të trazirave politike e krizave ekonomike,...
Nga Fadil LEPAJA Shoqatat kërkojnë dorëheqje. Semaforët duhet të japin dorëheqje. Është antidemokratike, duhet çdo kund me vu rreth rrotullime. Rrotullohu, rrotullohu derisa të merren mentë dhe pastaj provo me ecë drejt nëse mundesh. Po e marrim një situatë hipotetike, e cila me gjasë ka ndodhur por ne nuk e dimë...
JUSUF M BYTYÇI Tmerrësisht vendime krejtësisht politike, që dëmtojnë rëndë interesin e shumicës së qytetarëve. Vendimi i Mega Qeverisë së Ramushit dhe tumirja e Gjykatës Kushtetuese për super rroga qeveritare, të gjyqsorit…dëmtojnë jo vetëm të punësuarit e familjeve që mezi mbijetojnë me paga tepër të ulëta, minimale, të padinjitetshme, por...